Levá a pravá  mozková hemisféra


Z anatomického hlediska má člověk jednoduše řečeno dvě hemisféry, které se dělí na pravou a levou

Levá mozková hemisféra je pro nás velmi cenná, je zdrojem všeho, co jsme se naučili, všeho logicky dosaženého. Je v ní mužský princip. Je zaměřená na matematiku, logiku, verbální projev, na vnímání detailů, je časově daná. Obsahuje náš strach, který posuzuje, co je a co není bezpečné a tak je v ní uložené především centrum důležité pro naše přežití.

Pravá mozková hemisféra na rozdíl od levé nezná pocit strachu, nezná tudíž ani čas a prostor. Neumí se vyjadřovat verbálním jazykem ( lidskou řečí), ale její dominantou je hudba, barvy, pachové vjemy a symboly. Malé děti, které by nebyly ovlivněny strachem a „výchovou“ rodičů by žily do svých sedmi let jen pravou hemisférou. V naší evropské kultuře tak žijí jen do 2 až 3 let. Čas pro ně není žádným omezením, neznají strach a především jsou neuvěřitelně tvořivé a zvídavé. Během let se především zásluhou našeho školství postupně přelaďují na hemisféru levou a to velmi výrazným způsobem. Celá naše společnost tím ztrácí to nejcennější, víru a fantazii. 

Ideálem, který bychom rádi znovu nalezli, jsou obě hemisféry v rovnováze. Jelikož žijeme většinu života uzavřeni v levé hemisféře, ztrácíme kontakt se svou tvořivou duší a věříme, že jinak to ani nejde.

Naším úkolem je tedy otevřít dveře ke svobodě za pomoci své pravé hemisféry.

 

Dana Šlapáková