INTUITIVNÍ KRESBA

Na jednoduchou otázku, co je to intuitivní nebo automatická kresba odpovídám již více než patnáct let stále stejně. Je to jedna z možností, jak pochopit sám sebe, jak najít řešení své často zamotané cesty, jak pomoci zdravotně sobě i jiným. Kresba je především o nalezení vnitřní radosti, která přichází zároveň s tolik potřebným uvolněním, jelikož naše duše se vždy raduje, když cítí volnost a touhu po pochopení vlastního já.

 
Jak tedy na to?

Najdeme v sobě jasné světlo proudící z našeho podvědomí a za pomoci uvolněné čakry ve své dlani necháme volně proudit energii, která nám pomůže najít to, co jsme zapomněli.

Kresba není jen pro vyvolené malíře, všichni máme tento cenný dar a je jen na nás, kdy se ho naučíme využívat pro své vlastní dobro. Intuitivní kresba je pro mne především kresbou srdce a lásky.

 

Naše nedůvěra v sebe se snadno rozplyne, přijmeme-li víru ve schopnosti své vlastní mysli, našeho těla a především se otevřeme řeči své krásné svobodné duše. Cest vedoucí k lásce člověka je nekonečné množství a barevný svět, který nabízí intuitivní kresba je jednou z nich. Výborným pomocníkem se pro nás stane úžasná škála barev, jejich živost a nikdy nekončící energie, prýštící z každé z nich svým vlastním jedinečným způsobem.

 

Jak vnímat intuitivní kresbu


Pokud se na intuitivní kresbu budeme dívat pohledem výtvarného projevu – zjistíme, že je to  přirozenná činnost člověka, odedávna používaná a přijímaná jako součást našeho života.
V posledních staletích je výtvarným technikám bohužel dáno jméno nedostupnost. Jen vyvolení a talentovaní jsou schopni využívat tuto techniku. Přitom je jen třeba si uvědomit, že kresba a ostatní techniky jsou plně otevřené schopnosti, jsou to další krásné kamínky na lidské cestě poznání.
Strach, že si vybereme nevhodnou barvu. Strach, že tvar nebude ten správný, a tak dále… To vše zrušíme ve své mysli tím, že takzvaně vypneme levou hemisféru.

Jak velkou kresbu zvolit?

Velikost obrazu je také něco, čeho se většina lidí obává. Přitom větší bílá plocha papíru není nic jiného než malý kousek vesmíru. Je jedno, jak velký díl nekonečného vesmíru právě uchopíte a zkusíte ho namalovat nebo nakreslit.

 

Díky kresbě zůstane naše vnitřní vize viditelná a uchopitelná a můžeme se na ni podívat s odstupem času nebo se o ni podělit s ostatními.
Ukážeme si, že intuitivní kresbu lze dobře využívat pro diagnostické účely, můžeme sobě i ostatním pomoci luštit mnohé křivky našich životních cest, nalézt nemocná blokovaná místa v našem těle či mysli.

 

Tato technika od nás vyžaduje jen jediné: důvěřovat sám sobě a svým schopnostem,
které nám byly dány Bohem v nás.

 


Levá a pravá mozková hemisféra


Z anatomického hlediska má člověk jednoduše řečeno dvě hemisféry, které se dělí na pravou a levou.


Levá mozková hemisféra je pro nás velmi cenná, je zdrojem všeho, co jsme se naučili, všeho logicky dosaženého. Je v ní mužský princip. Je zaměřená na matematiku, logiku, verbální projev, na vnímání detailů, je časově daná. Obsahuje náš strach, který posuzuje, co je a co není bezpečné a tak je v ní uložené především centrum důležité pro naše přežití.


Pravá mozková hemisféra na rozdíl od levé nezná pocit strachu, nezná tudíž ani čas a prostor. Neumí se vyjadřovat verbálním jazykem ( lidskou řečí), ale její dominantou je hudba, barvy, pachové vjemy a symboly. Malé děti, které by nebyly ovlivněny strachem a „výchovou“ rodičů by žily do svých sedmi let jen pravou hemisférou. V naší evropské kultuře tak žijí jen do 2 až 3 let. Čas pro ně není žádným omezením, neznají strach a především jsou neuvěřitelně tvořivé a zvídavé. Během let se především zásluhou našeho školství postupně přelaďují na hemisféru levou a to velmi výrazným způsobem. Celá naše společnost tím ztrácí to nejcennější, víru a fantazii. 


Ideálem, který bychom rádi znovu nalezli, jsou obě hemisféry v rovnováze. Jelikož žijeme většinu života uzavřeni v levé hemisféře, ztrácíme kontakt se svou tvořivou duší a věříme, že jinak to ani nejde. Naším úkolem je tedy otevřít dveře ke svobodě za pomoci své pravé hemisféry a především nastavit ve svém těle rovnováhu obou našich hemisfér.

 

Mantry


Gópálá, gópálá, dévaki nandana gópálá
Dévaki nandana gópána ( 2x ) opakuje se celé dokola

Boží láska ať stále tě hýčká, kéž Tě pán vždy provází a světlo moudré nalézá v srdci tvém útulný domov svůj. ( opakuje se )

Danka

Fotogalerie: Intuitivní kresba a tanec

Záznamy: 1 - 11 ze 11